Ako vybrať matrac do postieľky ? Vyberáme matrace do postieľky a učíme dieťa spánkovým návykom

Desať až dvanásťhodinový súvislý spánok by mal u dieťaťa začať na konci prvého roka života. Pri správnych spánkových návykov dokáže ale drobček prespať celú noc už v šiestich mesiacoch. Úplne ideálne je, keď ho začnete na to pripravovať po mesiaci a pol (prípadne dvoch) od pôrodu. Aby sa však mohli deti naučiť pokojnému a súvislému spánku, je nutné obstarať im kvalitné matrace do postieľky. V nasledujúcich riadkoch si rozoberieme, ako docieliť u dieťaťa vhodný spánkový režim, no zrekapitulujeme aj pravidlá výberu dobrého matrac do postieľky .

Noc bez kŕmenia

Ak budete dávať dieťatko spať vždy v rovnakú hodinu, zvykne si na tento režim. Odborníci sa zhodli, že pravidelnosť je pre deti mimoriadne dôležitá. Vďaka poctivému tréningu spánkových návykov u vášho dieťaťa, sa budete môcť pohodlne vyspať už pol roka po pôrode. V tomto čase je už dieťa schopné prespať celú noc bez toho, aby ste ho museli kŕmiť. Pokiaľ dieťa spí, nikdy ho nebuďte. V prípade, že ho prepadne hlad, určite sa ohlási, pretože vypýtanie si jedla patrí medzi jeho základné inštinkty. Naučiť ho istým návykom je dobré i z toho pohľadu, že si zvykne rozoznávať noc a deň. Postupne sa naučí, že počas dňa spí menej a v noci je spánok dlhší. Pri dennom spánku odporúčame svetlú miestnosť, pričom v nej môže byť bežný ruch. Akonáhle ale príde noc, stlmte všetky svetlá, stíšte rušivé elementy a vytvorte pokojnú atmosféru. Drobček si veľmi rýchlo zvykne na tieto pravidlá.

Dôležité je vydržať

Pravidelnosť deti upokojuje a napomáha im k lepšiemu uvoľneniu. Urobte preto z večerného uspávania akýsi rituál. Začať ho môžete teplým kúpeľom, pokračujte navlečením pyžamka a postupne vypnite svetlá. Pred zaspaním dieťa  nakŕmte. Osvedčilo sa aj čítanie a počúvanie pokojných melódií. V prípade, že si netrúfate na uspávanku, pustite dieťatku príjemnú nahrávku. Dieťa miluje tiež dotyk, a preto môžete do svojho rituálu zapojiť pusu či jemné pohladenie po hlavičke. Aby dieťa skutočne prespalo celú noc bez papania, začnite dobu medzi jednotlivými kŕmeniami predlžovať. Keď ho kŕmite, dbajte na to, aby nezaspalo. Možno si obľúbite tiež tzv. metódu kontrolovaného spánku. Jej podstatou je, že keď dieťa v noci plače, necháte ho vyplakať a až potom vstúpite do izby, aby ste ho upokojili. Čas vášho príchodu môžete každý deň o niečo natiahnuť. Skúsiť to môžete aj tak, že do izby vstúpite hneď, pohladkáte bábätko po hlavičke, pobozkáte a nežne sa mu prihovoríte, no potom izbu ihneď opustíte. Môžete sa vrátiť aj viackrát, ale dieťatko nikdy z postieľky nedvíhajte. Opakujte tento postup, kým dieťa nezaspí. Občas je pre rodičov ťažké zachovať pravidelnosť a držať sa nastoleného postupu, nehovoriac o ignorancii detského plaču, čo môže byť skutočne náročné, ale dôležité je vydržať. Určite sa to oplatí.

Výber matraca

Vo väčšine prípadov sa dá kúpiť detská postieľka už aj s matracom, ak ho ale kupujete dodatočne, vyberajte taký, ktorý dobre zapadne. Medzi matracom a rámom nesmú byť žiadne medzery, pretože by hrozilo uviaznutie niektorých častí detského telíčka. Kompetentní špecialisti sa zhodli, že pre deti sú vhodnejšie skôr tvrdšie matrace. Aj keď nevyzerajú pohodlne, sú bezpečnejšie. Medzi vhodný materiál sa radí napríklad stopercentný latex s hustotou 65 kg/m3, no jednou z možností môže byť aj kokosová doska s výbornými ortopedickými vlastnosťami, či pohánkové matrace, ktoré sa počas spánku, prispôsobia chrbtici. Obľube sa tešia i tzv. sendvičové matrace, pri ktorých obsahujú vrchné vrstvy prírodný alebo syntetický materiál, kým vnútro tvorí pevnejšie zloženie. Pre deti mladšie ako dvanásť rokov sa neodporúča pamäťová pena, pretože by to mohlo viesť k deformácií detskej chrbtice.

Áno, v prvých mesiacoch to býva s bábätkom ťažké, ale ak sa na to poriadne pripravíte, tak to zvládnete o niečo ľahšie. Držíme palce!

 

 

Pridajte komentár