Detský písací stôl ? ako si vybrať ?

detsky pisaci stol disney

Detské písacie stoly – niekoľko rád a tipov

Dieťa by si nemalo robiť domáce úlohy za kuchynským stolom, na posteli či na zemi. Je dôležité, aby malo vlastný pracovný priestor, kde sa bude môcť nielen pripravovať do školy, ale aj hrať na počítači, prípadne vykonávať iné činnosti. Pri jeho výbere treba mať ale na pamäti, že detské písacie stoly potrebujú iné riešenie ako pracovné stoly pre dospelého človeka. V nasledujúcich riadkoch si zhrnieme niekoľko dôležitých skutočností, ktoré by mali výber kvalitného písacieho stola pre malého školáka a zrelého študenta uľahčiť.

Nadčasový výber

Skutočne dobrý detský písací stôl by mal spĺňať odporúčania ortopédov a ergonómov. Ak je tomu tak, pomocou nastavenia bude schopný prispôsobiť sa telesným zmenám dieťaťa a poslúži mu počas celej školskej dochádzky. Je však dôležité prihliadnuť na správnu vzdialenosť od počítača, zápästí a očí. Nemenej dôležitý je správny výber stoličky, pretože tá bude diktovať, v akom stave bude chrbtica vášho dieťaťa. V závislosti od veku sa však nároky detí na pracovný priestor značne líšia. Malí žiačikovia trávia za stolom menej času než stredoškoláci. Ich študijnému plánu je nutné prispôsobiť aj miesto na

detsky pisaci stol disney

detsky pisaci stol disney

odkladanie učebníc a ďalší odkladací priestor. Dnešné deti a mládež trávia navyše veľa času za počítačom. Je tiež dobré zohľadniť aj túto skutočnosť. Bude na stole dosť miesta aj po umiestnení technického zariadenia?

Deti potrebujú priestor a dostatok svetla

Pokiaľ sa vám podarí vytvoriť pre dieťa také podmienky, aby bol jeho súkromný priestor, aj ten pracovný, dostatočne priestranný a svetlý, bolo by to úplne ideálne. Dieťa by malo mať od písacieho stola výhľad na celú miestnosť, ako aj na vstupné dvere. Čo sa materiálu na písací stôl týka, masívne drevo môže síce vyzerať dobre, no podlieha rýchlemu opotrebeniu. Pre menšie deti sa hodia lakované drevené dyhy, ktoré sú odolné aj proti malým nehodám (rozliate farbičky, džús).

Oplatí sa priplatiť si

Pri deťoch naberá slovo bezpečnosť na dôležitosti. Zodpovedným rodičom iste záleží na tom, aby sa ich ratolestiam nič nestalo. Písacie stoly by mali mať preto hrany a rohy zaoblené. Stôl by mal byť aspoň 80 cm hlboký. Je nutné, aby sa pri práci s počítačom dodržiavala dostatočná vzdialenosť od monitora, na ktorý by nemalo dopadať priame slnečné svetlo. Pokiaľ má stolík nastaviteľnú výšku a sklon pracovnej dosky, umožní dieťaťu maximálny komfort a vydrží dlhé roky. Z uvedeného vyplýva, že určite sa oplatí priplatiť si za kvalitu a netreba sa nechať zlákať lacnými napodobneninami.

Dynamika je deťom prirodzená

Je pravda, že deťom sa voľakedy prikazovalo sedieť poslušne a bez vrtenia, no dnes sa to už pokladá za prežitok. Ak stále žijete v tejto mylnej predstave, je čas zmeniť svoj pohľad. Odborníci sa aj vďaka najnovším štúdiám prikláňajú k tomu, že aj pri sedení je potrebná istá dynamika. Dieťa by sa dokonca malo občas poprechádzať po miestnosti a meniť polohy. Takto sa mu totiž rozprúdi krv a uvoľní sa záťaž na chrbticu.

Aká je to správna stolička?

Pokiaľ ste už vybrali vhodný písací stôl, na rad prichádza stolička. Určite je dobré, ak má nastaviteľné sedadlo a podperu pod nohami. Bezpečnú stabilitu dokáže zabezpečiť päťramenná podnožka. V sede by sa malo dieťa dotýkať podložky celým chodidlom. Špecialisti sa domnievajú, že optimálny uhol sedu je 90 až 120 stupňov. Tip-top stoličky majú prednú hranu sedacej plochy oblú, pričom dolná časť chrbtovej plochy podopiera horný okraj panvy a horná časť siaha pod lopatky. U starších detí môžete vybrať model s nastaviteľnou opierkou na chrbát a s operadlami.

Čo by ste mali ešte vedieť?

Deti síce milujú farby, ale písací stolík by nemal mal príliš výrazný odtieň, pretože dieťa by to značne rozptyľovalo pri práci. Nie je tiež dobré, ak je materiál lesklý viac ako je nutné, pretože sa na ňom bude zbytočne odrážať svetlo. Takto si dieťa zbytočne pokazí zrak. Výhodou je i to, ak sú v okolí pracovného stola rôzne držiaky, stojany a zásuvky. Dieťa tak bude mať vo svojich veciach poriadok a všetko zostane po ruke. Lampičku umiestnite tak, aby nebolo vidieť zdroj svetla. Ten by študenta zbytočne oslepoval. Bdelosť podporujú chladné svetlá, čím sú teplejšie, tým bude dieťa za stolom unavenejšie. Pre vhodné osvetlenie sa hodí svetelný zdroj s intenzitou minimálne 300 luxov. Eliminujte neželané tiene a dbajte na to, aby svetlo dopadalo na pracovný stôl rovnomerne.

 

Z vlastnej skúsenosti iste viete, že príjemné pracovné prostredie je základ kvalitnej práce. Doprajte ho preto aj svojim deťom.

Detský písací stôl  Disney

Detský písací stôl

 

 

 

 

 

Pridajte komentár