Doplnky do detských izieb – Čo hovorí feng šuej?

detska izba klups safari

Čínske umenie feng šuej, a teda výklad prúdenia energií s cieľom nájsť vhodné miesto pre pobyt človeka, sa dá aplikovať do rôznych oblastí života. Nás však teraz bude zaujímať interiérová architektúru, konkrétne detská izba a doplnky v nej. Ako pri iných činnostiach, aj tu treba myslieť na istú harmóniu, ktorá by nemala byť narušená. Kupovať a rozmiestňovať zariadenie bez ladu a skladu nemá zmysel. Takto by ste mohli následne blokovať prúdenie energie a tým aj rozvoj dieťaťa. V nasledujúcich riadkoch si zhrnieme niekoľko užitočných rád, ktoré sa môžu pri plánovaní detskej izby hodiť.

Základné pravidlá

Miestnosť by mala takpovediac voľne dýchať, a preto je nutné zariadiť ju tak, aby nič nebránilo vo voľnom pohybe. Nábytok do detskej izby by nemal byť vysoký. Police nad hlavou sú neprípustné, no vhodným riešením nie je ani ich situovanie v pracovnom kútiku. Ako absolútne faux pas sa javí aj umiestnenie postele v blízkosti elektrických zásuviek a prístrojov. Pokiaľ aj namontujete do detskej izby televíziu, zabudujte ju do skrine, ktorá sa dá na noc zavrieť. Izba pre deti plní pokojnú aj aktívnu funkciu, na čo treba neustále myslieť. Predstavuje miestnosť na spanie a oddych (u starších detí tiež učenie), no i na pohyb a hru. Jednotlivé zóny by mali byť oddelené aspoň jemným náznakom. Vyriešiť to môžete napríklad kobercom, skrinkou alebo závesom. Posteľ sa neodporúča umiestňovať pod okno, ale ani ku vstupným dverám. Nohy postele by tiež nemali smerovať k vstupu do miestnosti. Pokiaľ to nejde inak, postavte pred posteľ aspoň malú prekážku. Stôl nesituujte pred veľké okno, ale správna voľba nie je ani tá, ktorá stavia dieťa chrbtom ku dverám. I tu môžete nedostatok možností vyriešiť nenápadnou bariérou. Rovnako ako pri nábytku, aj pri posteľnej bielizni a doplnkoch stavte na prírodné materiály.

Správne zvolené doplnky

Možno ste nikdy neuvažovali nad tým, že do detskej izby zvolíte ako doplnok kvety. Áno, feng šuej toto povoľuje, ale mali by to byť rastliny so zaoblenými listami umiestnené v kvetináčoch. Dokážu totiž neutralizovať elektrosmog. Neumiestňujte ich ale k posteli a nezabúdnite si zistiť, či nie sú náhodou jedovaté. Ako skvelá voľba sa javí čínska ruža. Priamy zákaz tu majú napríklad kaktusy. Je dobré, ak sa dieťa bude o rastlinku samo starať, vybuduje si tak pocit zodpovednosti (podobne je to i so zvieratkom). Študijné úspechy dieťaťa podporia také doplnky ako soška sovy, glóbus, ale aj fotografie a výroky známych vedcov. Za zmienku tiež stojí prírodný ruženín, krištáľ a ametyst, ktoré dokážu stlmiť rušivý vplyv počítačovej techniky. Podlaha z masívneho dreva je pre detskú izbu ako stvorená, pretože veľmi dôstojne odoláva zaťažkávacím skúškami, ktorým ju deti podrobujú. Na ňu sa hodí koberec z prírodných vlákien, nie však celoplošný. Menší kúsok totiž môžete pravidelne vetrať a prášiť, kým koberec založený nábytkom toto neumožňuje. Smer tkania koberca by mal viesť od dverí do vnútra. Akvárium a elektrické prístroje (digitálny budík, rádio, televízia) nie je príliš vhodné umiestňovať do detskej izby, pretože oslabujú biopole človeka. Keď sa však predsa rozhodnete pre takéto doplnky do detských izieb, umiestnite ich aspoň 1,5 m od postele. Toto sa týka aj predmetov za stenou.

Obzvlášť obľúbené sú pohyblivé visiace predmety. Neplnia však iba dekoratívnu funkciu, dokážu výborne prevetrať pozitívne vibrácie. Podobne sú na tom aj zvonkohry. Farebné obrázky na oknách zase zastavia energetický prievan a celkovo vyrovnajú energiu v blízkosti okien. Aby sa dieťa necítilo vo svojej vlastnej izbe cudzo, dovoľte mu vyrobiť si nejaké doplnky i vlastnoručne (tapetu z odtlačkov vlastných rúk a podobne). Do detskej izby sa za žiadnych okolností nehodia veľké zrkadlá, ba ani rôzne svetlo odrážajúce špirály.

Pekné doplnky nájdete aj na našom webe www.detskapostel.com. Nech sa páči, vyberte si!

Foto: Pinterest

Pridajte komentár