Inšpirácie do detských izieb – nábytok do detskej izby

detske izby zelene auto

Deti si určite zaslúžia dokonalý svet, ktorý by im ponúkol krásnu veľkú izbu v ešte väčšom rodinnom dome s nádhernou záhradou. No dospelí vedia, že takýto svet neexistuje (alebo iba pre pár vyvolených). Aby detské očká neprišli o iskru, nemusíme im to hovoriť. Celkom postačí, keď sa im pokúsime vytvoriť dokonalosť i z toho, čo máme momentálne k dispozícii. Väčšina priemerných slovenských rodín býva v panelovom byte a doslova bojuje o každý meter. Neraz je pre viacerých súrodencov k dispozícií iba jediná detská izba. Vo väčšine prípadov to trápi viac rodičov ako deti. Je ale dokázané, že vo viacčlenných rodinách býva veselšie, súrodenci si pomáhajú a vedia sa spolu pekne vyhrať. Aby ste však prekonali akési neopodstatnené rozpaky a boli spokojní spolu s deťmi, ponúkame niekoľko tipov, ako zariadiť takúto zdieľanú izbu.

Nechajte vyniknúť individualitu každého dieťaťa

Pri plánovaní alebo renovácií spoločnej detskej izby nechajte každé z detí, aby si vybralo predmety, ktoré sú blízke jeho povahe, záľubám a osobnosti. Zorganizujte rodinné stretnutie, dohodnite si pravidlá a pustite sa do toho. Deťom bude pravdepodobne oveľa menej prekážať, že zdieľajú izbu so súrodencami, ak v nej budú mať niečo skutočne svoje. Pokiaľ to možnosti dovoľujú, viac miesta môžete získať i využitím podkrovia.

Jasné hranice

Ak majú deti spoločnú izbu od útleho detstva, akosi prirodzene sa adaptujú, no v prípade, že sa presťahujete do menšieho bytu a odrazu tu nie je priestor pre viaceré detské izby, môže to byť problém. Aby ste zabránili totálnemu chaosu, je nutné stanoviť si hranice. A to doslova! Miestnosť rozdeľte na polovicu (alebo i viac častí). Môžete tak urobiť i viditeľnou čiarou. Za jej hranicou si každé dieťa zariadi kútik podľa svojho priania. Vybavenie by však malo byť totožné (pestrosť, bohatosť doplnkov, technické vybavenie…), aby si deti nezávideli. Umiestnením veľkej fotografie dieťaťa na „jeho stenu“ v ňom prebudíte pocit hrdosti.

Spoločný verzus osobný priestor

Aj keď si deti vyčlenia určitú časť v izbe, ktorá bude iba ich, je dobré, pokiaľ tu bude vytvorený tiež priestor pre spoločnú hru. Tu sa môžu stretávať pri spoločenských hrách, maľovaní, čítaní a podobne. Pracovný stôl patrí však do osobnej zóny a každé dieťa by malo mať svoj. Tu tiež platí, aby boli stoly umiestnené čo možno najďalej od seba. Deti by mali byť k sebe pri práci otočené chrbtom.

Nechajte izbu rásť s deťmi

Deti sa neustále vyvíjajú, menia sa ich nálady, sny, predsavzatia i záľuby. Čo milujú dnes, tak to už zajtra platiť nemusí. I preto vždy deťom doprajte možnosť výberu doplnkov do izby. Vyhraďte každému dieťaťu jednu stenu a tu si môže lepiť plagáty, vešať fotografie alebo umiestňovať rôzne upomienkové predmety. Každé z detí a v každom veku má nejaké svoje menšie či väčšie poklady, ktoré by nechcelo stratiť. Zabezpečte mu preto uzamykateľnú skrinku, zásuvku alebo krabičku, kde si tieto hodnotné predmety uschová.

Rešpektovanie súkromia

Určite nikto netúži vyrastať v stiesnených priestoroch, no i z mála sa dá niekedy urobiť veľa. Miestnosť nepreplňujte zbytočnosťami a naučte k tomu aj deti. Každé by však malo mať k dispozícií dostatočný úložný priestor (detské skrine a detské regály, police, či truhlice na hračky). Nábytok do detskej izby by decká nemali zdieľať spoločne, keď už musia izbu. Keďže v spoločnej miestnosti je nemožné počúvať alebo sledovať rozdielny prenos súčasne, vyriešte to slúchadlami. Takto sa môže hrať jedno dieťa počítačovú hru a druhé počúvať hudbu. Ak to priestor dovoľuje, môžete miesto na spanie každého dieťaťa oddeliť policovým systémom alebo závesom.

Pomôcť vyriešiť dilemu s malým priestorom môže aj náš web www.detskapostel.com.

Foto: Pinterest

Pridajte komentár