Nie je posteľ ako posteľ. Možno ste to zažili na vlastnej koži a rozhodli ste sa konečne vymeniť starú klasiku za niečo modernejšie, pohodlnejšie a ekologickejšie. Dospelý človek si môže vybrať a vie objektívne posúdiť, čo mu vyhovuje. Pri deťoch je to však zložitejšie. Tie najmenšie nevedia ešte vyjadriť svoj názor a staršie si zase vyberajú podľa dizajnu. Celé je to opäť na rodičoch, ktorí sa musia správne rozhodnúť. Detské postele sú na trhu obľúbeným sortimentom a skutočne si je z čoho vyberať, ale nie všetko, čo nám predajcovia ponúkajú, je aj skutočne dobré. A pritom je to práve posteľ, čo ovplyvňuje nielen kvalitu spánku a zdravý vývin chrbtice, ale aj celkové rozpoloženie dieťaťa. I z tohto dôvodu sme sa dnes rozhodli odporučiť niekoľko tipov, ako sa taká posteľ pre dieťa vyberá. Možností je viacero, no v popredí by mala byť vždy spokojnosť detí a ich rodičov.
Absolútna zodpovednosť
Kupujete postieľku pre bábätko, a teda ju plánujete využívať iba krátky čas? Alebo si to predstavujte skôr tak, že po menších úpravách môže dieťa používať svoju posteľ i viacero rokov? No možno patríte k tým, ktorí uprednostnia skôr akúsi generačnú postieľku po staršom súrodencovi, bratrancovi, strýkovi a podobne. Určite netreba zdôrazňovať, že nová posteľ je úplne najideálnejšia, ale minimálne treba zmeniť matrac. Ak sa teda rozhodnete pre kúpu, dávajte si pozor na farby, ktorými je posteľ natretá. V prípade, že si vyberiete prírodný masív, tak to máte bez problémov. V súčasnosti je však pre detské izby hitom biele prevedenie nábytku a tu môže nastať problém. Hoci je to smutné, stále sa stretávame s obchodníkmi, ktorí ponúkajú sortiment nastriekaný zdraviu škodlivými látkami. Toto je však obzvlášť pri detských postieľkach neprípustné. Dieťa totiž rado cucle veci okolo seba, a preto treba rátať, že to nebude inak ani s posteľou. Pokiaľ si nemôžete overiť kvalitu farby, zostaňte verní prírode.
Skôr či neskôr nastane čas, kedy budete musieť vymeniť klasickú kolísku alebo košík na kolieskach za priestrannejší model. Tu treba dbať v prvom rade na stabilitu. Zodpovednosť je opäť na strane rodičov, ktorí by nemali k celej záležitosti pristupovať ľahostajne.
Ako z vody
Áno, je to tak, deti rastú skutočne ako z vody a čo im bolo včera dobré, dnes nepostačuje. A práve postieľka je toho dôkazom. Keď už drobček vyrastie z kolísky, je čas pripraviť postieľku so zábranami, ktoré môžu byť napríklad z molitanu. Rodičia by však v tomto prípade mali myslieť aj na seba a na svoju chrbticu. Zbytočné prehýbanie dnes už naozaj nie je nutné. Stačí si iba vybrať typ, ktorého súčasťou je aj pohodlie dospelých. V čase, kedy dieťa nastúpi do školy, postieľka o rozmere 140×70 už viac nepostačuje. Moderné prevedenia ponúkajú nastaviteľný rošt i oporu pre matrac. Vek a výška tak nebude viac problém. Posteľ bude takpovediac rásť s dieťaťom.
To najlepšie pohodlie
Komfort dieťaťa závisí najmä od správne zvoleného matraca. Ak ho vyberáte do postieľky pre bábätko, je nutné, aby bola jeho vzdialenosť od ohrádky minimálne 60 cm. Dieťatko je ľahké a drobné, preto preň môže byť i zdanlivo mäkký matrac v skutočnosti tvrdý. Batoľaťu sa spí na mäkšom matraci oveľa lepšie, zaspáva rýchlejšie a vydrží spať dlhšie. Zabudnúť by ste nemali ani na podložku, najlepšie s polyesterovou spodnou časťou a bavlneným povrchom. Dieťa sa bude menej potiť a matrac zostane chránený. Dieťa, menšie či väčšie, nesmie spať na posteli s kovovým pružinovým roštom, ale ani na rozťahovacej pohovke. Tá totiž nie je určená na každodenné spanie. Takto by sa mohlo stať, že dieťaťu zostane stavba tela poškodená na celý život. Chrbtica malého človiečika potrebuje oporu, ktorú dosiahnete najlepšie matracom z PUR peny. Je zdravotná a vysoko hygienická. Matrac malého školáka by mal byť pevnejší, strednej tvrdosti. Pokiaľ máte doma alergika, odporúča sa studená pena, ktorá je elastická a priedušná. Pre deti nevoľte zónové matrace. Sú totiž zbytočné. Detí rastú expresnou rýchlosťou a počas spania menia často polohu. Úplne najideálnejší matrac je ten, ktorý má letnú i zimnú stranu, no tiež snímateľný poťah. Matrace, ktoré obsahujú strieborné a bambusové vlákna (prípadne práškovú celulózu) eliminujú roztoče na lôžku, regulujú teplotu, fungujú ako prírodný deodorant a pohlcujú vlhkosť.
Bezpečnosť a dizajn
Niektorí ľudia veria, že každý nábytok v byte by mal mať harmonické rozmiestnenie. Skúsme sa teda pozrieť na to, ako je to s detskou postieľkou. Odborníci radia, aby ste ju neumiestňovali k oknu (kvôli prievanu a meniacej sa teplote). Dieťa by tiež malo vidieť z postele priamo na dvere. Dodáva mu to pocit bezpečia. Posteľ by tiež mala byť priestranná, obzvlášť obľúbené sú multifunkčné postele, ktoré sa dajú rozložiť a slúžia deťom nielen na spanie, ale i hranie. Keďže pre deti je dôležitý aj dizajn, v súčasnosti sú k dispozícií skutočne majstrovské kúsky. Stabilnosť a pevnosť je garanciou kvality. Eliminovať by ste mali aj ostré hrany. Bezpečnosti pri deťoch totiž nikdy nie je dosť. Určite nám dáte za pravdu, že deti milujú poschodové postele, ktoré sa javia aj ako ideálne riešenie do malých bytov. Mnohé modely dnes disponujú aj dostatkom úložného priestoru pre hračky a hry.
Na záver už iba toľko, že deti sa radi počas spánku odkopávajú, preto im môžete namiesto periny obstarať spací vak.
Ak hľadáte vhodného partnera pre výber detského nábytku, k dispozícií je i náš web www.detskapostel.com.
Foto: Pinterest